"Panel je odgovorio na neka od važnih pitanja: Kako zajedno funkcionišu Milenijalci i Generacija Z? Na koji način pristupamo generaciji Z prilikom zapošljavanja? Koji su najčešći zahtevi mlađih osoba na prvom poslu i kako poslodavci gledaju na to?
Stefan Milojević, HR Business Partner for Corporate Functions, NIS naveo je da važan faktor u balansu između kontrole i fleksibilnosti predstavlja odgovornost.
- Da bi podstakli individualnu odgovornost kod generacije Z vazno je razumeti njihove potrebe. To podrazumeva izdvojiti vreme i objasniti im širu sliku, šta je svrha onoga što rade, koja je njihova uloga u tome i kako njihov rad doprinosi krajnjem cilju. Na taj način oni će razumeti vrednost svog rada i podići nivo svoje posvećenosti - kaže Milojević.
Praksa je pokazala da generacija Z nema toliko strpljenja i traže instant rešenja. Oni će pre tražiti posao gde im je sve i odmah objašnjeno, pre nego da na nekom konkursu traže ključne reči. Takođe, ostaće na radnom mestu ako imaju dobru zaradu ili priliku da se plata uskoro poveća. Pokazalo se i da neće napustiti radno mesto samo ako na posao idu srećni i zadovoljni i ako ništa ne utiče na njihovo loše raspoloženje.
- Mislim da mladi prirodno tragaju za onim što ih suštinski čini srećnim i ispunjenim. Plata je spoljašnji faktor koji može da ih kratkoročno motiviše. Iz mog iskustva srećan i ispunjem zaposleni je onaj koji istinski uživa u sadržaju posla, razume povezanost onoga šta radi sa strategijom kompanije i vidi efekte svog rada. Takvi se lako prepoznaju, strastveni su u vezi onoga što rade, žele da unapređuju, hoće da kroz svoj rad ostvare ne samo svoje lične ciljeve nego i da doprinesu široj zajednici - kaže Mirjana Todorović, HR Partner, A1 Srbija.
Kako se ova generacija tek upoznaje i sa zakonima, tu je Ognjen Colić, Senior Counsel, Head of Corporate/ M&A, ispred advokatske kancelarije Gecić Law koji je mlade uputio šta treba da znaju prilikom potpisivanja ugovora.
- Ono što možemo sistemski zaključiti iz celine našeg Zakona o radu, je da je ugovor na neodređeno pravilo, a ostale forme izuzeci od pravila. Dešava se i to da u ugovoru piše da nakon što dobijete ili date otkaz naredne dve godine ne možete da radite isti posao koji ste radili kod bivšeg poslodavca. U tom slučaju Vi imate pravo da tražite novčanu naknadu za te dve godine zbog toga što ste se obavezali da nećete raditi poslove koje ste radili kod bivšeg poslodavca - kaže Colić.
On je dodao da je važno da pripadnici ove generacije razumeju da su strpljenje i poslovno iskustvo važan preduslov za napredovanje u karijeri, kao i da je bilo koja vrsta radnog angažovanja tokom školovanja vrlo motivišući pokazatelj za većinu poslodavaca."