Emir Demić

Na koji način saradnja sa privredom pomaže da se razviju kompetencije mladih?

Back

Univerziteti danas teže da budu u potpunosti otvoreni i da visoko obrazovanje u što većoj meri pruže različitim delovima populacije. Da će se takav trend nastaviti govore podaci Republičkog zavoda za statistiku – 2007. godine je na studije prvog stepena upisano oko 145 hiljada studenata, dok je taj broj do 2018. godine porastao na oko 190 hiljada. Uporedo sa brojem studenata raste i broj registrovanih preduzeća – 2018. godine je zabeleženo oko 130 hiljada privrednih društava. Iako univerziteti u Srbiji svojim nastavnim programima pružaju snažan oslonac studentima za izgradnju akademske karijere, čini se da se nastavni program ne može dovoljno brzo prilagođavati i zahtevima tržišta – veće izmene u nastavnom radu često čekaju nove cikluse akreditacije, što znači da određen broj studenata takva znanja uopšte neće usvojiti tokom studija.

Sam proces pripreme studenata na zahteve tržišta nije nužno ograničen samo na visokoškolske ustanove, već se u proces mogu uključiti i druge zainteresovane strane. U takav proces se kompanije mogu uključiti pre svega putem jednostavnih, ali ipak značajnih intervencija (ukoliko intervencije definišemo dovoljno široko). Na primer, jedna od takvih intervencija može biti pružanje relevantnih informacija. Ovakva intervencija, iako jednostavna, može imati pozitivne ishode jer se studentima često ne predstave različite pozicije u industriji, znanja koja se očekuju i način na koji ih mogu steći. Takvo informisanje postaje izrazito važno onda kada nastaju nove pozicije koje predstavljaju interdisciplinarni pristup određenoj temi, a za koje pritom ne postoji adekvatna obuka na visokoškolskim ustanovama. Pored toga, kompanije mogu pružiti i okruženje u kojem studenti mogu stupiti u međusobnu i interakciju sa zaposlenima. Na taj način, studenti mogu samostalno da evaluiraju svoja znanja, skiciraju dalji put učenja, ali i da oforme obrasce mreža koje će ih pozicionirati dalje u njihovom akademskom i privrednom radu. Takva okruženja mogu biti usmerena predavanja koje zaposleni mogu održati studentima i prakse u kojima studenti mogu oceniti svoje kompetencije u realnom kontekstu i pod nadzorom mentora. Na kraju, kompanije mogu pomoći dalji razvoj kompetencija mladih putem indirektne, ali plodonosne intervencije – finansiranjem daljeg formalnog i neformalnog obrazovanja studenata. Manpower Srbija je stupila u interakciju sa studentima na nekoliko pomenutih načina, a izrazito plodonosna intervencija bila je njihova stipendija za školsku 2018/2019. godinu. Navedena stipendija je pružila velike mogućnosti za dalje neformalno obrazovanje,  a meni je omogućila da svoje istraživačke kompetencije u okvirima psihologije dalje unapredim tokom istraživačke prakse na Univerzitetu u Kembridžu, ali i da posetim nekoliko stranih naučnih konferencija. Navedena iskustva su mi omogućila da ostvarim konekcije sa studentima i istraživačima iz različitih zemalja, procenim i unapredim svoja znanja, ali i da podelim rezultate svog dosadašnjeg rada u okviru istraživačke psihologije.

Direktnija saradnja univerziteta i preduzeća koja u neposrednu interakciju uključuje i studente verovatno će dovesti do stvaranja kompetentnijih diplomaca koji će moći brže da se prilagode zahtevima tržišta. Takva saradnja će za rezultat imati ne samo bolju pripremljenost studenata na zahteve tržišta, već će im pružiti i konkretne informacije koje su neophodne za postavljanje dugoročnih karijernih ciljeva. Međutim, pozitivni ishodi takvih intervencija nisu ograničeni samo na studente, već obuhvataju i kompanije koje putem tih intervencija dalje uspostavljaju mrežu budućih kontakta ili zaposlenih.

Other blog

Ana Santovac

"Lean candidates" in the production FMCG

The concept of Lean, as well as concepts such as Continuous Improvement, 5S, Kaizen, Just in time, Poka-yoke, Kanban and others have long been known…
Aleksandar Hangimana

The Power of Making Decisions

Knowing that even Shakespeare himself had difficulties when trying to resolve his famous dilemma-to be or not to be, makes it more bearable for the…
Aleksandar Hangimana

Innovation in the service of human resources

The speed of digitization is enormous, and no formal education system in the world can adapt to that
Petra Spasojević

What do we recommend to top managers looking for a new job?

All candidates, especially C-level profiles, should be ready for the situation of looking for a new job, either actively or through the so-called…
Aleksandar Hangimana

Human Digitization

The HR sphere too has experienced a role transformation from the support service in charge of work discipline, training and motivation to a business…
Lana Mučalov

Who do we want to work for?

We are witnessing the development of the labor market in the Republic of Serbia conditioned by the inflow of large number of investments and…
Tijana Jevtić

Cultural diversity as potential for development

As our business rests upon people, all those who work in consulting within HR industry can testify that the service of candidate recruitment and…
Vladan Živanović

Successful delegation & management in conditions of growing flexibility at work

If I had the opportunity to respond to this topic in some, let's call them "peacetime" conditions, I believe that most of my remarks…
Marijana Poznan

Regional position challenges

How to bridge differences in business culture when managing regional teams? How to build trust across teams in countries outside the headquarters?
loading-gif